Search Site

Distinguished Alumni Past Recipients

2017 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA) 
Jesus Casida '96
Lora Peppard '08 
Rebecca Schnall '09 


2016 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA)
Amy Ansehl ’94 ’96
Susan Krienke Chase ’72
Wei-Ti Chen ’98 ’02
Jill Kilanowski ’77 ’82
Viola Gommer ’60
Wilhelmina Manzano

2015 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA)
Joyce Anastasi '05
Christopher Comfort
Chana Engel '06 '09
Judy Honig '05
Janna Lesser '81
Annie Rohan '91 '13

2014 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA)
Kathleen Barnes '89
Margaret Mabrey Craig '64
Rachel Lyons '07
Susan Levy Mascitelli '74
Charlotte Munck, Class of 1909
Beth Oliver '91

 

2013 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA)
Sarah Sheets Cook '05
Patricia L Riley '76
June Siegfreid '39

 
2012 (awarded jointly by CUSONAA and CUPHSONAA)

Janice Jones Izlar '06
Margaret Ada Mutch '36

 

2011 (awarded by CUSONAA)
Vanessa Battista '06 '08
Kirsten Malone '05 '09
Kate Rossettie '06 '08

2011 (awarded by CUPHSONAA)

Alice Bonner '81
Faith Hawley Howarth '61
Betty Chin Jung '71
Christina Alvarado Shanahan '81
Holly Howard Stover '61

2010 (awarded by CUSONAA)
My Hanh Nguyen '03 '07
Rosalie Perez '04 '07

2010 (awarded by CUPHSONAA)

Barbara Decker '60
Virginia Shultz Humphrey '60

2009 (awarded by CUSONAA)

Jeannie Cimiotti '04

2009 (awarded by CUPHSONAA)

Carol Heeks Brice '59
Sally Eckert Arbolino '64

2008 (awarded by CUSONAA)

Dawn Bucher '07
Velta Willis '04

2008 (awarded by CUPHSONAA)

Brooke Serpe Ingold '68
Marguerite Wales '20

2007 (awarded by CUSONAA)

Bernadette Capili '96, '02

2007 (awarded by CUPHSONAA)

Louise Greene Bobrow '69
Deborah Camp Wheeling '75

2006 (awarded by CUSONAA)

Amanda Segilia '02, '04
Glenn Wurtzel '00, '02

2006 (awarded by CUPHSONAA)

Elizabeth Jones Davis '61
Jean Gleichenhaus Kressy '60
Margo Payne Leithead '74
Tania Shiminski Maher '81

2005 (awarded by CUSONAA)

Patricia Dykes '04
William Enlow '04, '10

2005 (awarded by CUPHSONAA)

Elizabeth Kerr Hay '67
Anne Hahn Powell '65

2004 (awarded by CUSONAA)

Lawrence Landphair '98 '03
Roland Larkin '08

2004 (awarded by CUPHSONAA)

Mary Masterson Germain '64
Dorcas Younger Koenigsberger '59
Margaret Krantz Stull '60

2003 (awarded by CUSONAA)

Mary Lou Ryder-Larkin '98
Catherine Tanksley '98

2003 (awarded by CUPHSONAA)

V. Eunice Hamilton Ellison '51
Deena Penchansky Lisak '64
Mary Katherine Brough Maroney '61
Carol Single Stilley '63
Kenneth Zwolski '78

2002 (awarded by CUSONAA)
Maribeth Leigh Massie '98

 

2002 (awarded by CUPHSONAA)

Virginia Henderson
Marilyn Ceperano Liota '51
Karol Murov '67
Carol Roye '86

2001 (awarded by CUSONAA)

Roxana Sasse '92, '11

2001 (awarded by CUPHSONAA)
Christina Browne '65
RoAnne Muldoon Dahlen '61
Jane McConville '51
Eileen McLoughlin Stiles '58
Shirley Simon Vollmer '53

2000 (awarded by CUPHSONAA)

Cathy Bagnal Shimmel '71
Nancy Vendura '97

 
1999 (awarded by CUPHSONAA)

Ria Grace Hawks '74, '92
Virginia Hicks Barrett '64
Rosanna Forman Hess '74
Sally Ruffner Leiter '66
Mary Ellen Munsche Stanton '69

 

1998 (awarded by CUPHSONAA)
Cheryl Avellanet '71
Vanessa Noble Gang '64

 
1997 (awarded by CUPHSONAA)

Anne Brennecke '95
Deborah Koniak-Griffin '70
Lillian Turner '45
Helen Young '12

 
1996 (awarded by CUPHSONAA)

E. Joyce Gould '68
Christine Tassone Kovner '69
Eleanor Lee '20 *

 
1995 (awarded by CUPHSONAA)

Carole Birdsall '87
Phebe Miner Goldman '70
Mary Catherine Houston '32
Frances Donovan Monahan '66
Rose Ann Naughton '59

 
1994 (awarded by CUPHSONAA)

Ramon L. Lavandero '72
Shawn M. McCabe '88
Mary M. Petriccione '79
Florence Vanderbilt '27

 
1993 (awarded by CUPHSONAA)

Lea Ormezzano Battiato '54
Evvy Hay Campbell '70
Carole Smyth '85
Delight Mocas Tillotson '52

 
1992 (awarded by CUPHSONAA)

Elizabeth Wallace Brackett '34
Marie C. Bryon '17
Sylvia Carlson '47
Harriet Mantel Deleuran '33
Phyllis DiFilippo
Evelyn Elwood '39
Martha Haber Delano '49
Bettie Springer Jackson '67
Marianne Taft Marcus '55
JoAnne C. Messore Shotwell '72
Mathy Doval Mezey '60
Mary O'Neil Mundinger
Elizabeth Lloyd Graham '52
Marjorie Peto '26
Robin Roy
Mara Leslie San Antonio Gaddy '83
Helen L. Scott '27
Edith Schwartz Shapiro '56
Elma Clark Smith '36
Mary E. Windrow '40

 
1991 (awarded by CUPHSONAA)

Cynthia Kilburn Kelly '42
Margaret McEvoy '60
Marion Richardson Thompson '60

 
1990 (awarded by CUPHSONAA)

Ellen Davidson Baer '62
Eleanor Hall '36
Elizabeth Hahn Winslow '65

 
1989 (awarded by CUPHSONAA)

Penelope Buschman Gemma '65
Keville Frederickson Tomasson '64

 
1988 (awarded by CUPHSONAA)

Jacqueline Dee Pitts Bailey '85
Laurie Verdisco '58
Mila Ann Swyers Aroskar '61

 
1987 (awarded by CUPHSONAA)

Mary E. Conway '46
J.M. Ada Mutch '36
A. Faye Wattleton '67

 
1986 (awarded by CUPHSONAA)

Janet A. Alley '52
Patricia G. Archbold '66
Elizabeth Zawalick Hughes '60

 

1985 (awarded by CUPHSONAA)
Suzanne Law Hawes '59

 
1984 (awarded by CUPHSONAA)

Marion D. Cleveland '27
Lois Mueller Glazier '60

 

1983 (awarded by CUPHSONAA)
Dorothy E. Reilly '42

 
1982 (awarded by CUPHSONAA)

Cecile Covell '26
Elizabeth S. Gill '37

 
1981 (awarded by CUPHSONAA)
Grace Davidson '42
 
1980 (awarded by CUPHSONAA)

Mary Wasson Britten '59
Helen F. Pettit '36

 

1979 (awarded by CUPHSONAA)
Dorothy M. Rogers '25

 

1978 (awarded by CUPHSONAA)
Margaret Wells '29
June Travers Werner '45



1977 (awarded by CUPHSONAA)
Margaret E. Conrad '20